Znáte tzv. guest post? Jednoduše mohou libovolní uživatelé vložit vlastní článek např. na PR weby. Existují 2 hlavní způsoby, jak umožnit samotným návštěvníkům napsat článek a odeslat ho ke schválení pro publikaci u vás na webu (nebo ho přímo publikovat, ale příliš se to nedoporučuje).

  1. Vkládání článku přes administraci WordPressu

Nejjednodušší možností, jak dát oprávnění návštěvníkům odeslat příspěvek, je povolit jim registraci na webu přímo přes administraci WordPressu a udělit jako základní oprávnění nově registrovaným status „Spolupracovník“. Jak postupovat v nastavení? Registrace se musí nejprve povolit v Nastavení -> Obecné zaškrtnutím políčka Registrovat se může kdokoliv u položky Členství. Hned pod členstvím je Výchozí úroveň nového uživatele a ta se nastavuje na Spolupracovník.

Pokud si však majitel webu nepřeje, aby návštěvník vstoupil do administrace jeho webu, existuje další způsob, jak článek na web vložit.

  • Anonymní příspěvky z front-end prostředí

Bez povinnosti vstoupit do administrace WordPressu, je třeba využít k odesílání článků některý z pluginů. Příkladem může být plugin User Submitted Posts, který je zdarma. Jeho nastavení je poměrně jednoduché, ačkoli má řadu pokročilých voleb. Zde jsou jednotlivé kroky:

  • V první části nastavení si můžete vybrat, co všechno bude muset návštěvník do formuláře pro odeslání článku vyplnit. Pozor si dejte u nastavení Auto Publish, které určuje, zda se má článek odeslat ke schválení (Always moderate) nebo okamžitě publikovat (Always publish immediately) – čísla pak znamenají počet článků, které musí mít uživatel v minulosti schválené, aby došlo k automatické publikaci.
  • Je třeba zkontrolovat zaškrtávací políčka u Categories, jež určují, které z kategorií může návštěvník zvolit pro publikaci příspěvku.
  • Plugin by se měl přeložit pomocí podporovaných .po a .mo souborů (k tomu lze využít např. plugin Codestyling Localization).
  • Plugin podporuje i velmi základní ochranu proti spamu pomocí jednoduché otázky a správné odpovědi (lze nastavit).
  • Posledním krokem je vložit shortcode [user-submitted-posts] na stránku, kde chcete formulář pro odeslání článku zobrazovat.