Problematika daného téma v různých médiích.

„Fackovací zákon“

Pojďme se podívat na problematiku domácího násilí a vyjádření médií k tomuto tématu.

Podle statistik v České republice je, nebo byla, obětí domácího násilí každá druhá žena. Většina vyspělých států se snaží chránit své občany tak, aby domácí násilí kleslo na minimum, přinejlepším úplně vymizelo. Bohužel Rusové na to mají asi jiný názor. I přesto, že (podle deníku The Moscow Times) v Rusku pochází 40% veškerých zločinů z domácího prostředí, se ruští poslanci rozhodli, že násilí vůči ženám a dětem už nebude trestný čin, ale jenom přestupek.

Tato zpráva se šíři rychlostí světla. Na tuto informaci jsem se podívala ze spektra čtyř různých médií. Zaměřila jsem se na informační portály, jako: ceskatelevize.cz, echo24.cz, info.cz, zprávy.aktualne.cz. Každý z těchto portálů měl téměř identické články. Všechny čtyři mluvily o návrhu, podle kterého bude domácí násilí v Rusku jenom přestupek, pokud pachatel své oběti nezpůsobí újmu na zdraví, se kterou by oběť musela jít do nemocnice, nebo by byla práce neschopná. Též se ve všech těchto médiích psalo o číslech, která měla definovat průměrný počet týraných žen a dětí. Jen pro zajímavost to bylo denně 36 000 žen a 26 000 dětí. Tímto způsobem týrání ročně zemře v průměru 14 000 žen.

Média dále informovali obyvatelstvo o petici proti tomuto zákonu. Za pár dní měla petice více než 174 000 podpisů. Některé informace sdělené na internetu mi přišly jako přes kopírku. Věty byly identicky formované a měly i stejnou návaznost. Kdo ví, možná to jen psali lidé, kteří rádi používají klávesovou zkratku Ctrl+C.

O trochu víc informací jsem se dozvěděla na stránkách ceskatelevize.cz a zprávy.aktualne.cz. Ty totiž popisovaly i názor novinářky Novaji Gazety Olgi Bobrovové, která situaci popsala ve zkratce jako „peklo“ pro oběti. Na portálu zprávy.aktualne.cz jsem ještě narazila na vyjádření rusky Anji, která toto peklo prožívala několik let. Všechna média na které jsem se zaměřila, poskytla čtenářům stejné informace až na menší rozdíly. Používala stejné zdroje informací a tím byly: noviny The Moscow Times, program BBC a též Twitter, na kterém sbírala vyjádření poslankyně Mizulinové, která je předkladatelka samotného návrhu. Portál info.cz též vzpomenul stránku change.org, na které najdeme petici proti tomuto zákonu. Mimo jmenovaných zdrojů se na portálu ceskatelevize.cz objevilo vyjádření podle národního centra prevenci násilí ANNA z roku 2008.

Styl psaní těchto článků se nijak nerozlišoval. Žurnalisti, kteří se zaobírali tímto tématem, psali jednoznačné fakta, které se navzájem nezpochybňují.

Na závěr mě zarazilo, že pouze portál zprávy.aktualne.cz měl zveřejněné jméno autora.

 

Karolína Knotová