Každý může být kýmkoli.
Nemůže být každý nejlepší, ale každý může být výrazně lepší než průměr. Stačí se celý život učit a trénovat.
Moje pravidla, které mi v tom pomáhají:
- Uvědomte si rozdíl mezi Knowledge a Skill. (skill je něco, co se buduje trénováním a pokus-omyl technikou. To, že si přečtete jako se má například plavat, vařit, prezentovat, gramatiku v jazyku nebo hrát šachy neznamená, že to budete vědět. Vědět to budete tím lépe, čím víc se tomu vystavíte. )
- Každý skill se skládá z podskillů. (například jazyk: gramatika, výslovnost, čtení, psaní, mluvení..) Najděte si teoretické zdroje k vašemu tématu a na základě toho si učení rozdělte na menší logické celky a udělejte si z nich tréningový plán s určitým počtem hodin za týden nebo měsíc a soustředěně ho trénujte. Podobně jako by jste si rozdělili běhání, (pondělí dlouhý běh, ve středu intervaly, čtvrtek posilka) stejným způsobem se dá rozdělit jakákoliv aktivita i mentální.
- Kromě soustavného učení a tvrdé práce se ponořte do tématu a užívejte si jeho podvědomé objevování přes lehčí materiál jako sledování fór, filmů, dokumentů, youtube o tématu, her, debat při pivě, sledování závodů v daném skillu (na všechno jsou už závody).
- Najděte si trenéra, učitele, mentora jestli chcete dělat pokrok rychleji a přeskočit některé začátečnické chyby.
- Trpělivost. Nečekajte výsledky ihned, i když ze začátku budete rychle dělat pokroky. Nato, aby jste se dostali
v jakémkoliv skillu na normální úroveň potřebujete alespoň 2 roky. Potom už jestli chcete být v tom master, potřebujete celý život. - Další podstatnou věc na zapamtování je, že při učení se skillu vidíte výsledky opožděně. Je to jako když se dítě učí chodit, stále padá až se jednou postaví a je to tam. Bude se zdát, že vám to nejde a když vydržíte, objeví se to.
- Zabavte se tím a užívejte si to.
Karolína Knotová
Napsat komentář